روژین


بنام خدا

همونطور كه قول دادم مجموعه دوم از  آثار آقاي رضا سقائي رو براي دانلود با لينك زير در اختيارتون قرار ميدم.اما قبل از اون يك مختصري از زندگينامه و شرح فعاليت هاش رو بدونين ... بد نيست...استدعا دارم گوش بدين و لذت ببرين از اين صدا و موسيقي غني لري...و بي انصافيه اگه از هنر كم نظير شادروان مجتبي ميرزاده در آهنگسازي و تنظيم و نوازندگي ويلن حرفي نزده باشيم ...

پ.ن : لينك دانلود ترانه هايي كه در اين مقدمه نامشون برده ميشه در پايين مطلب هستش.

*

*

*

 

رضا سقایی خواننده موسیقی لری،۲۰ فروردین ۱۳۱۸ خرم‌آباد - ۲۷ تیر ۱۳۸۹ تهران

وی در محله پشت بازار خرم‌آباد به دنیا آمد و در طول زندگی هنری خود همکاری‌های خوبی با
علی اکبر شکارچی
و مجتبی میرزاده داشت. نخستین تصنیف او با زبان لری "آن نگاه مست تو"  نام داشت. ترانه "دایه دایه" معروف‌ترین اثر او بود. وی در اواخر جنگ ایران و عراق در شهر ازنا بر اثر اصابت ترکش یک بمب مجروح شد و تا پایان عمر به خاطر عوارض آن بیمار بود. از جمله کارهای معروف او «زندگی بی‌چشم تو درد و عذابه» است که ابتدا او این تصنیف را خواند که بعدها عبدالوهاب شهیدی و زند وکیل هم این کار را خواندند.

سقایی بعد از ۱۳۴۴ بسیار معروف و به خواننده‌ای شناخته شده تبدیل شد و تا ۱۳۵۷ می‌خواند، او در مراسم بازدید فرح پهلوی از لرستان نیز خواننده مراسم بود. اما بعد انقلاب تقریبا خواندن را کنار گذاشت. در زمان جنگ در بمباران شهر ازنا مجروح شد و تارهای صوتی‌اش آسیب دید. وی چند سال قبل سکته مغزی کرد و عمدتا خواهرش از وی نگهداری می‌کرد و البته در تمام عمرش ازدواج نکرد و مجرد زیست .(داستان مجرد موندنش هم جالبه كه در پست بعد ميآرمش)

در سال ۱۳۸۶ ، ترانه "دایه دایه" با تنظیم مجتبی میرزاده و با صدای سقایی جزو آثار فاخر و ماندگار ۱۰۰ سال اخیر موسیقی ایران به ثبت رسید.[۶]

ايشان در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۸۹ به دلیل نارسایی تنفسی در پی سکته مغزی در بیمارستان ساسان تهران درگذشت. پیکر وی در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۸۹ در تهران تشیع و به شهر زادگاهش خرم‌آباد منتقل شد. در این مراسم تعدادی از هنرمندان و اهالی لرستان و دوستداران این هنرمند شرکت داشتند. درویش رضا منظمی نوازنده کمانچه با انتقاد از کم توجهی مسئولان به وضعیت هنرمندان گفت :

هنرمندان بیش از آنکه نیازمند مادیات باشند به توجه و محبت نیاز دارند و ما امروز شاهد هستیم که سقایی که بیش از ۲۰ سال بیماري،در کنج خانه اش افتاده بود و هیجکس سراغی از او نمی گرفت ولی حالا همه به سر و سینه خود می زنند.

 

 

علی اکبر شکارچی خواننده و کمانچه‌نواز درباره سقایی گفت :

مردم هنر‌دوست ایران، لرستانی‌های عزيز هنر پرور، ذهن و گوش و هوش شما و فرزندان‌تان در سراسر ایران با نغمه‌خوانی سقايی با موسيقی لری آشنا شد.او با تهی دستی و صبوری نهال موسيقی لری را در طول عمر پربارشان در جان شيفته شما غرس کرد.اکنون بسيار متاسفم که سرنا نوازان لرستان در سوگ او بايستیساز بنوازند.

(ويكيپديا)

آن نگاه مست تو

وقت نيازه

يارم از سفر ميآد

عروس و داماد

پيش درآمد آهويم در صحرا نيست

آهويم در صحرا نيست

نوشته شده در پنجشنبه هفتم مرداد ۱۳۸۹ساعت 15:4 توسط عبدالله قوامی|


آخرين مطالب
» بسیار ستم بر من از این چند نفر رفت ...
» خاطراتَ م را چه خواهی کرد ... ؟! گیرم باد برد ...!!!
» مه ر د بلبل به پرسم نوم و نشونت ... هه گل اي ...
» سال نو ... بهار نو ... مبارک
» به لولیان ... پری وشان ... سبو و سیب هدیه کن
» چله‌نشینانِ زمستان
» دفتری از سِحر مطلق ... پیش چشمش باز بود
» واقعه ی کم تحمل ها ...
» بعد از واقعه ...
» تا روز واقعه ...

Design By : Pichak